طرز تهیه شامی لپه رشتی

شامی لپه رشتی

شامی لپه رشتی یکی از انواع کتلت های خوشمزه و پرطرفدار ایرانی است که همانطور که از نامش مشخص است اصلی ترین ماده آن لپه است. اصالت این شامی خوشمزه متعلق به شهرهای شمالی کشورمان می باشد و از نظر ظاهری شباهت زیادی به کتلت گوشت دارد. با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر شامی لپه تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری شامی لپه تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید.

تکمیلی 

  • زمان تهیه : 30 تا 60 دقیقه
  • مناسب برای 4 نفر

طرز تهیه شامی لپه رشتی با گوشت چرخ کرده

مرحله اول

ابتدا لپه را در کاسه ای بزرگ می ریزیم و روی آن آب می گیریم و می گذاریم تا ۶ ساعت در آب خیس بخورد و ۲ الی ۳ مرتبه آب اش را تعویض می کنیم تا نفخ لپه از بین برود. سپس لپه را آبکش می کنیم و در قابلمه ای می ریزیم و روی آن آب و کمی نمک می ریزیم و روی حرارت ملایم می گذاریم تا لپه ها پخته شوند.آن وقت تا پخت لپه ها زمان داریم تا باقی مواد را آماده کنیم اول سیب زمینی را در قابلمه ای کوچک قرار می دهیم و روی آن آب می ریزیم و روی حرارت ملایم می گذاریم تا آب پز شود.

مرحله دوم

پس از پختن پوست آن را می گیریم و رنده می کنیم و کنار می گذاریم. بعد تره و جعفری را پاک می کنیم و می شوییم و در آبکش قرار می دهیم تا آب آن ها کاملا خارج شود و بعد در خرد کن می ریزیم تا خرد شوند و یا روی تخته آشپزخانه آن ها را خرد می کنیم. پس از اینکه لپه ها پخته شدند آن ها را در آبکش می ریزیم و می گذاریم تا آب آن ها کاملا خارج شود و بعد یا در آسیاب و یا با گوشتکوب آن ها را خوب له می کنیم.

مرحله سوم

سپس پیاز را پوست می گیریم و آبکش می کنیم و بعد رنده ریز می کنیم و آب آن را خوب می گیریم و با گوشت چرخ شده به لپه ها اضافه می کنیم و با هم مخلوط می کنیم و بعد سیب زمینی ،تره و جعفری خرد شده را نیز به آن می افزاییم و تخم مرغ ها را ابتدا در پیاله ای می شکنیم و در صورت سالم بودن به مایه شامی اضافه می کنیم و نمک،فلفل سیاه روی آن ها می پاشیم و خوب مایه را زیر و رو می کنیم تا بخورد هم بروند و منسجم شوند.

مرحله چهارم

در تابه ای روغن می ریزیم و روی حرارت کم می گذاریم تا روغن به مرور زمان داغ شود و بعد به اندازه یک فلافل از مایه بر می داریم و با کف دو دست به آن حالت می دهیم و در روغن قرار می دهیم تا خوب با حرارت کم مغز پخت و سرخ شود و بعد شامی را بر می گردانیم تا طرف دیگر ان نیز سرخ شود. تمامی مایه شامی را به همین صورت آماده می کنیم.شامی لپه های آماده شده را در ظرف می چینیم و با سس قرمز و ترشی نوش جان کنید.

 

4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *